Zespoły rewalidacyjno - wychowawcze

Zespoły rewalidacyjno- wychowawcze powstały w 1997 roku, jako oddziały dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim. Każdy z  istniejących  zespołów liczy od 2 do 4 członków. W związku z utrudnieniami w uczęszczaniu do szkoły, zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze odbywają się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Wincentego a'Paulo (trzy zespoły) i w budynku przy ulicy Parkowej 5 (dwa zespoły).

Praca w zespołach polega na realizowaniu indywidualnych programów konstruowanych dla każdego dziecka i obejmuje wspieranie rozwoju umiejętności motorycznych, poznawczych, emocjonalno- społecznych, porozumiewania się oraz samoobsługi. Umiejętności te ćwiczymy podczas codziennych rutynowych czynności oraz podczas sesji muzykoterapii, stymulacji polisensorycznej, masażu leczniczego, Programów Aktywności M. i Ch. Knill, ćwiczeń z Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, metody Glenna Dommana, treningu behawioralnego oraz ćwiczeń podnoszących sprawność ruchową, manualną i  porozumiewania się. 

Dzieci i młodzież uczestniczą tez we wszelkich imprezach organizowanych na terenie DPS: zabawy andrzejkowe, mikołajki, powitanie wiosny, zabawy z okazji Dnia Dziecka, uroczyste zakończenia roku szkolnego. Od 7 lat biorą aktywny udział w koncertach bożonarodzeniowych „Wszyscy śpiewajmy Dzieciątku” organizowanych przez Stowarzyszenie Chorus Culmensis z Chełmna. Od 6 lat uczestniczą też (na terenie Chełmna oraz całego kraju) w Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych- zawodach sportowych dla dzieci i młodzieży, która ze względu na swą dużą niepełnosprawność nie może uczestniczyć w innych dyscyplinach sportowych.

Podniesieniu jakości i efektywności procesu rewalidacyjnego w SOSW w Chełmnie służy nowoczesny sprzęt, z którego korzystają nauczyciele i dzieci. Są to komunikatory do porozumiewania pozawerbalnego, komputery z ekranami dotykowymi, programami głośnomówiącymi, klawiaturą i myszką dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, specjalistyczne oprogramowania do logopedii, muzykoterapii, tworzenia tablic do porozumiewania się, sprzęt do stymulacji polisensorycznej (przenośne zestawy do snoezelen, discmany ze słuchawkami oraz wysokiej jakości sprzęt nagłośnieniowy do stymulacji słuchu), instrumenty muzyczne do muzykoterapii, sprzęt rozwijający sprawność ruchową.

 


                 

menu dodatkowe

Organ prowadzący

Powiat Chełmiński

logoSP

Stowarzyszenie Przybij Piątkę

logospp

Gentle Teaching

logo1 gt

bip

  bip mini

Przyjaciele Ośrodka / Sponsorzy

 logomondi   logoadriana  logointermarche      logotpd   logovoltrom    logo gabrys   logo rolmodlogo stico     Logo VOX   logobitland   logomedos   logooaza  logorzeznik  jarzebinalogo   GRAWITLOGO    cargill logo drukarnia logo   chelmno herb    lgd logo  ll logo  nadwislanin logo      Sklep Toruńska     stolno logo    tomczas med logo

 

DZIĘKUJEMY !