start

Dnia 27 listopada odbyła się wycieczka do Torunia, w której uczestniczyły klasy I – VII ZET i PDP wraz z nauczycielami. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żywego Piernika, Starego Miasta, oraz Manufaktury Cukierków.
Bardzo podobały się nam pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Pobyt na pierwszym piętrze muzeum przeniósł nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznawaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Mieliśmy okazję wykazać się wiedzą na temat przypraw korzennych, chętnie uczestnicząc w pokazie. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Na drugim piętrze muzeum zwiedziliśmy manufakturę z przełomu XIX /XX wieku.
Następnie udaliśmy się do Toruńskiej Manufaktury Cukierków. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których mogły śledzić procesy związane z obróbką termiczną, karmelizacją, tworzeniem i formowaniem wyrobów cukierniczych. Ręcznie wyrabiane słodkości wyglądały apetycznie, a w całej manufakturze unosił się słodki zapach. Na koniec wszyscy uczniowie mogli spróbować powstałych łakoci, otrzymali też słodkie prezenty, które zabrali do swoich domów. Pokaz bajecznie kolorowych cukierków był widowiskowy i bardzo spodobał się dzieciom. Czas spędzony wspólnie był niezapomnianą przygodą, zwłaszcza że pogoda nam dopisała i z pewnością nie była to nasza ostatnia wycieczka szkolna.
Organizatorem wycieczki była Wioletta Stefaniak.

Przyjaciele Ośrodka / Sponsorzy

 logomondi   logoadriana  logointermarche      logotpd   logovoltrom    logo gabrys   logo rolmodlogo stico     Logo VOX   logobitland   logomedos   logooaza  logorzeznik  jarzebinalogo   GRAWITLOGO    cargill logo drukarnia logo   chelmno herb    lgd logo  ll logo  nadwislanin logo      Sklep Toruńska     stolno logo

 

DZIĘKUJEMY !